Skip to Content

Search: {{$root.lsaSearchQuery.q}}, Page {{$root.page}}

Fellows Seminar

The Fellows Seminar brings together graduate student instructors (Junior Fellows) and faculty (Senior Fellows) from multiple disciplines who share a commitment to integrating writing in their courses. The program is supported by the College of Literature, Science & the Arts, the Rackham Graduate School, and the Sweetland Center for Writing.

All seminar participants share an interest in helping students become better writers; integrating writing in their courses; and discussing critical issues in the teaching of writing with colleagues.

In the winter term, Junior Fellows:

  • meet on Fridays from 1-3 PM;
  • confer with visiting speakers;
  • discuss approaches to incorporating writing across the disciplines; and
  • begin preparing a First-Year Seminar (English 125) that meets the First-Year Writing Requirement.
  • receive a $1,000 stipend during the winter term for participating in the Seminar.

In the spring and summer terms, Junior Fellows:

  • meet with Sweetland’s Director, Anne Gere, on a monthly basis to refine their syllabus and discuss other course materials and approaches for teaching in Fall term;
  • receive a $4,000 stipend during the Spring/Summer term for this work.

In the Fall term, Junior Fellows:

  • teach one section of English 125 (a four-credit writing course on a topic related to their discipline)
  • are supported by a .50 GSI fraction.

Applying for a Junior Fellowship

Application materials include:

  • A letter (maximum two pages) describing your previous teaching experience and interest in teaching
  • Curriculum Vitae
  • Statement of candidacy status, number of years in program, and expected date of degree completion
  • One teaching recommendation letter from a faculty member
  • Teaching evaluation summaries (where available)

The deadline for Winter - Fall 2021 is March 2020. Application to be posted here.

Contact Laura Schuyler at schuyler@umich.edu or 936-3144 with questions.

What previous participants have said:

Jennifer Solheim
Graduate Student, French Language and Literature

Ben Gunsberg
Graduate Student, English and Education

Current Participants

Sahin Acikgoz, Comparative Literature
Jillian Myers, Biology
Kyra Pazan, Anthropology
Adriana Ponce, Sociology                               
Rachna Reddy, Anthropology                         
Rachel Webb, Mathematics                           
Jana Wilbricht, Communication Studies         
Sunhay You, English & Women's Studies

Past Junior Fellows

Winter - Fall 2017

Alena Aniskiewicz, Slavic Languages & Literature
Christian Greenhill, Materials Science & Engineering
Jacqueline Larios, History
Lori Smithey, Architecture & Urban Planning
Elizabeth Tinsley Johnson, Anthropology

Winter - Fall 2016

Lindsay Ahalt Champion, Anthropology
Sheila Coursey, English Language & Literature
Mika Kennedy, English Language & Literature
Sarah Mass, History
Fabian Guy Neuner, Political Science
Christina Perry Sampson, Anthropology

Winter-Fall 2015

Zac Garlets, Organic Chemistry
Ayse Neveser Koker, Political Science
Francesca Minonne, Romance Languages
Will Nediger, Linguistics
Elizabeth Nijdam, German Languages and Literature

Winter-Fall 2014

Emily Goedde, Comparative Literature
Amanda Hendrix-Komoto, History
Dan Jaqua, Economics
Elizabeth Mann, Political Science
Heidi Phillips, Chemistry
Rebecca Tutino, Toxicology, Environmental Health
Jessica Wiederspan, Sociology and Social Work

Winter-Fall 2013

Abigail Celis – Romance Languages
Jessica Getman – Musicology
Katy Goldey – Biopsychology
Rafe Kinsey – Mathematics
Richard Pierre – Comparative Literature
Joshua Shipper – Political Science
Jason Zurawski – Near Eastern Studies

Winter-Fall 2012

Sarah Conrad Gothie – American Culture
Jessica Robbins – Anthropology
Carolyn Dekker – English
Trever Kilgore – History
Erin Baribeau – Political Science
Bonnie Washick – Political Science
Philip Cheng – Psychology

Winter-Fall 2011

Daniel Birchok – Anthropology and History
Dan Blim – Musicology
Katie Brion – History of Art
Brian Dowdle – Asian Languages and Cultures
Cameron Gibelyou – Physics
Zak Lancaster – English and Education
Andrea McDonnell – Communications and Museum Studies
David Medeiros – Linguistics

Winter-Fall 2009

Ross Bowling – History
James Draper – Communication Studies
Ben Gunsberg – English and Education
Dina Guth – Classical Studies
Catherine Hammond Mullalond – Communication Studies
Jennifer Solheim – Romance Languages and Literature
Kharis Templeman – Political Science
Joel Vaughan – Statistics

Winter-Fall 2008

James Beitler – English and Education
Anne Berg – History
J. Henrike Florusbosch – Anthropology
Marco Garrido – Sociology
Jason Herlands – Asian Languages and Cultures
Helen Ho – Communication Studies
Anne Kreps – Near Eastern Studies
Joel Selway – Political Science

Winter-Fall 2007

Tyler Cornelius – American Culture
Seth Button – Classical Art and Archaeology (IPCAA)
C. Michael Sampson – Classical Studies
Donna Scheidt – English and Education
Matthew Ides – History
Kirsten Olds – History of Art
Vanessa Carbonell – Philosophy Department
Elizabeth Ben-Ishai – Political Science

Winter-Fall 2006

Alex Bates – Asian Languages
Christopher Becker – Slavic/Linguistics
Sayan Bhattacharyya – Comparative Literature
Arran Caza – Psychology
Beth Hahn – Natural Resources
Marti Lybeck – History
Debra Melican – Communications
Heather Thomson – English and Education

Winter-Fall 2005

Amit Ahuja – Political Science Department
Rebecca Brannon – History Department
Jill Constantino – Anthropology Department
Olivier Delers – Romance Languages Department
Jacqueline George – English Language and Literature
Brenda Longfellow – IPCAA (Classical Art & Archaeology)
Geoffrey Maturen – Classical Studies Department

Winter-Fall 2004

Erica Lehrer – Anthropology Department
Elizabeth Bridges – Anthropology Department
Keith Pecor – Ecology and Evolutionary Biology Department
Lauren Pratt Caldwell – Classical Studies Department
Charise Harrison – Comparative Literature Program
Lindsay Ellis – English and Education Program
Jessica Thurlow – History Department
Dagfinnur Sveinbjornsson – Political Science Department

Winter-Fall 2003

Suzanne Spring – English and Education Program
Anna M. Smith – History Department
Irfan Nooruddin – Political Science Department
Khristina Haddad – Political Science Department
Margarita Nafpaktitis – Slavic Languages and Literatures
Julica Hermann – Sociology Department

Winter-Fall 2002

Mark Arehart – Linguistics Department
Theresa Braunschneider – Women’s Studies Program
Cari Carpenter – Women’s Studies Program
John F. Collins – Anthropology Department
Michael Hanmer – Political Science Department
Heather Holleman – English Language and Literature
Debra Horner – Political Science Department
Nöel Schiller – History of Art Department

Winter-Fall 2001

Bill Hogan – English Language and Literature
Krista Homicz – English and Education Program
Evanthia Diakoumakou – Linguistics Department
John Kang – Political Science Department
Matt Beckmann – Political Science Department
Melanie Boyd – Women’s Studies and English Language and Literature

Winter-Fall 2000

Bridget Anderson – Linguistics Department
Colleen O’Brien – Women’s Studies Program
Ellen Moodie – Anthropology Department
Julia Carlson-Federhofer – English Language and Literature
Shawn Christian – English Language and Literature
Shawn Kimmel - American Culture Program

Winter-Fall 1999

Carol Burki – Linguistics Department
Judith Daubenmier – History Department
Bruce Fields – Mathematics Department
Elise Frasier – English Language and Literature
Scott Heath – English Language and Literature
Jim Johnson – Lloyd Hall Scholars Program
Eric Stein – Anthropology Department

Winter-Fall 1998

Victoria Allison – Biology Department
Christopher Glew – Anthropology Department
Pamela Lee – Comparative Literature Department
Kenya Mayfield – Anthropology Department
Charlotte Pagni – American Culture Program
Annemarie Bichakjian Toebosch – Linguistics Department

Winter-Fall 1997

Delia Coleman – English Language and Literature
Graham Denham – Mathematics Department
Rafael Heller – English Language and Literature
Benita Jackson – Psychology Department
Karen Miller – History Department
Jennipher Rosecrans – History Department

Past Guests

The Sweetland Podcast Series: Topics in Writing features interviews with guests at the Sweetland Fellows Seminar about current topics in the teaching of writing. Each of these guests, an expert in the field, is interviewed by T Hetzel, a member of the faculty at the Sweetland Center for Writing.