The following awards are presented to students at the annual Dorr Dinner which takes place in Winter term of each academic year.
Undergraduate Student Awards
Award for Academic Excellence in EES
To be given to a Junior in Geology before their final year of coursework. The award will be based on GPA and rigor of coursework.
2023 | Makayla Ward, Flora Luo |
2022 | Helena Nistchky |
2021 | Jonathan Hoffman, Claire Zwiers |
2020 | Anastasia Alexandrova, Olivia Mathiesen |
2019 | Kristen Hayden |
2018 | Sirawich Pipatprathanporn, Serena Scholz |
2017 | Charlotte Connop |
2016 | Molly Moroz |
2015 | Jesse Fenno |
2014 | Kevin Roback, Alex Thompson |
2013 | Peter Chutcharavan |
2012 | Megan Mueller |
2011 | Keegan Melstrom |
2010 | Alistair Hayden |
2009 | Alexander Costakis |
Camp Davis Field Studies Award
To the student with the highest letter grade in the Advanced Field Geology course at Camp Davis. In the event of a tie, the winner will be decided by a vote of all the course instructors.
2023 | Esmee Kuiper, Raj Gautam, Makayla Ward |
2022 | Forest Clark, Reid Harris, Olivia Mathiesen |
2021 | Lindsey Lammlin, Elizabeth Ratajczyk, Ryan Foley |
2020 | Lydia Pinkham, Ellie Simon, Eden Blutstein |
2019 | Bianca Gallina, Lily Matlof |
2018 | Williiam Arnuk, Isabel Engelhart, Ryan Horwitz, Ian Vamossy |
2017 | Michael Radke, Katherine Swager, Alex Dworman, Raquel Goosey |
2016 | Jeffrey Bennett, Sarah Washabaugh, Ryan Graham |
2015 | Ryan Gabelman |
2014 | Chris Whalen |
2013 | Megan Mueller |
2012 | Zachary Calamari |
2011 | Evin Maguire |
2010 | Luke Pettinga |
2009 | David Azzolini |
2008 | Megan Tuura |
2007 | Karen Kimm |
2006 | Kory Pund |
2005 | Hetaher Wittington |
2004 | Erin DiMaggio |
2003 | David Whipp |
2002 | Emily Johnson |
2001 | Douglas Boyer |
Alumni Undergraduate Award
To a junior or senior nominated by the Faculty or GeoClub who displays a high level of involvement and commitment to the intellectual life of the department.
2023 | Namitha Kumar |
2022 | Helena Nistchky |
2021 | Hannah Bartlett, Claire Zwiers |
2020 | Lydia Pinkham |
2019 | Bianca Gallina |
2018 | Drake Yarian |
2017 | Megan Hendrick |
2016 | Jess Hicks |
2015 | Aaron Kurz |
2014 | Anna Clinger |
2013 | Tess Nugent |
2012 | Marissa Gunarsson |
2011 | Alistair Hayden |
2010 | Patrick Hastings |
2009 | Lauren Miller |
2008 | Eric Portenga, Kelly Umlauf |
2007 | Sara Worsham |
2006 | Megan Tuura |
2005 | Monamie Bhadra |
2003 | Tanya Shavalia |
2002 | Tracy Kolb |
2001 | Douglas Boyer, Demi Spounias |
Undergraduate Academic Excellence Award
To be given to a fourth year student who is eligible to graduate in May, with a minimum GPA of 3.5. The award will be based on GPA, rigor of coursework, and participation in independent research within the department.
2023 | Francesca Riley, Teige O'Brien, Amartya Kattemalavadi |
2022 | Claire Zwiers |
2021 | Olivia Mathiesen, Trent Stegink |
2020 | Henry Schnaidt |
2019 | Serena Scholz |
2018 | William Arnuk, Austin Carter |
2017 | Junjie Dong, Peiyun Zhu |
2016 | Kevin Roback, Aaron Kurz |
2015 | Allison Sharrar |
2014 | Andrea Davila, Madeline Dibble, Chris Whalen |
2013 | Nathan Kerns |
2012 | Keegan Melstrom, Sul Gi Ye Park |
2011 | Mastura Johari, Ka Yan, Semechah Lui |
2010 | Ellie Ferguson |
2009 | Jessica Zinger, Mary Peterson |
2008 | Kelly Umlauf |
2007 | Jessicas Malone, Megan Tuura |
2006 | Karen Kimm |
2005 | Brian Ellis |
2004 | Lora Armstrong, Emily O'Donnell |
2003 | Emily Johnson |
2002 | Douglas Boyer, Demi Spounias |
2001 | Laura Holladay |
Outstanding Minor Award
Given to an undergraduate minor in recognition of their performance in courses, departmental research or both.
Outstanding Minor Award
2023 |
Ben Klein |