Skip to Content

Search: {{$root.lsaSearchQuery.q}}, Page {{$root.page}}

Departmental Awards

Congratulations to all of the
2022 Mathematics Department Award Winners!

Departmental Awards

Alumni Scholarship

  • Adam Earnst

CIGNA Award

  • Logan Driscoll
  • Michael Hurlburt
  • Muhammad Hafizudeen Mohamad Saman 

DW Simpson Award

  • Adam Erbes
  • Amanda Snyder

Eighty-Second Annual William Lowell Putnam Mathematical Competition

  • Alex Xu (1st Place)
  • Adam Earnst (2nd Place)
  • Ramchandra Apte (3rd Place)

Evelyn O. Bychinsky Awards

  • Houming Chen
  • David Donze
  • Aayush Dutta
  • Nameer Hirschkind
  • Ryan (Boyang) Huang
  • Christopher Jiang
  • Yuqin Kewang
  • Nianchen Liu
  • Jishi Sun
  • Zhe Zhang

Frank Raymond Award in Geometry and Topology

  • Sophie Kriz

George Piranian Excellence in Mathematical Writing Award

  • Andrew Keisling

Irving Wolfson Award

  • Eric Huang

Jack McLaughlin Award in Algebra

  • Teo Miklethun

KPMG Award in Actuarial Excellence

  •  Akshay Gopinathan

Leon P. Zukowski Prize

  • Jiehan Wu

Lois Zook Levy Award

  • Joseph Meston

Marc Altschull Actuarial Award

  • Andy (Sun Youp) Lee

Margaret S. Huntington Awards

  • Katherine Bednarz
  • Justin Berghorst
  • Timothy Cheek
  • Sawyer Gustafson
  • Keegan Kipke
  • Anika Palkhiwala
  • Scott Rolf
  • Muhamad Idlan Rusmin
  • Hunter Stanek
  • Gabe Weber

Marilyn and Stewart Gloyer Scholarship Fund

  • Jaime Annear
  • Jamie Debrincat
  • Kate Willemin

Michigan Mathematics Merit Scholar Award

  • Scott Guest
  • Owen Langejans
  • Thomas Larsen
  • Rodrigo Medina Cespedes
  • Joshua Messing
  • Ananya Sridharan
  • James Walrad

Natarajan Family Award

  • Joshua Gordon

Otto C. Richter Memorial Prize

  • Trevor Kelterborn

Outstanding Achievement in Mathematics Awards

  • Jingyi Gao
  • Jiashu Han
  • Yiling Huang
  • Paul (Peihan) Liu
  • Grace O'Brien
  • Kenneth Steinhilber
  • Cooper Stevens
  • Jun Wang
  • Zheng Yang
  • Lance Ying

Outstanding Graduating Senior Awards

  • John Haviland
  • Lillian McPherson
  • Chen Shang
  • Yingzi Yang

Sumner B. Myers Award in Analysis

  • Ryan (Boyang) Huang 

Undergraduate Mathematics Competition

39th Annual U-M Undergraduate Mathematics Competition - 2022

  • Tuon Le (1st place)
  • Alex Xu (2nd place)
  • Ramchandra Apte (3rd place)

Wilfred Kaplan Award in Applied Mathematics

  • Adam Earnst

William LeVeque Award in Number Theory

  • Xun Wang

Wirt & Mary Cornwell Prize

  • Faye Jackson