Skip to Content

Search: {{$root.lsaSearchQuery.q}}, Page {{$root.page}}

Departmental Awards

The Undergraduate Awards Ceremony was held Thursday, May 2, 2019. Congratulations to our deserving award recipients!

CIGNA Award

  • Mark Cappaert
  • Emily Coffield
  • Owen Langejans

D.W. Simpson Award

  • Keera Feng

Department of Mathematics Alumni/Alumnae Scholarship

  • Noah McNeal

Evelyn O. Bychinsky Awards

  • Fangu Chen
  • James Hazelden
  • Ruizhe Huang
  • Stephen Jasina
  • Shijia Li
  • Yifan Lu
  • Jared Stolove
  • Alexander Vidinas
  • Annie Xu

Frank Raymond Award in Geometry and Topology 

  • Piriyakorn Piriyatamwong

George Piranian Excellence in Mathematical Writing Award

  • Noah Luntzlara

Irving Wolfson Award

  • Bradley Pineless

Jack McLaughlin Award in Algebra

  • Charles Devlin

Leon P. Zukowski Prize

  • Daniel Kaiser

Lois Zook Levy Award

  • Sarah McNair-Wilson

Margaret S. Huntington Awards

  • Yuxuan Cao
  • Ming Hint Chui
  • Maya Crystal
  • John Filbin
  • Trevor Kelterborn
  • Li Husan Lin
  • Zachary Murry
  • Kathleen O'Gorman
  • Harshith Tenepalli
  • Zhanning Zhu

Marilyn and Stewart Gloyer Award

  • Alexander Cepo
  • Dylan Debaun

Michigan Mathematics Merit Scholar Award

  • Nabil Ahmed
  • Ryan Britton
  • Mengyang Cao
  • Ryan Capouellez
  • Shiliang Gao
  • Yingsi Jian
  • Wenyu Jin
  • Tali Khain
  • Max Kontorovich
  • Noah McNeal
  • Roi Orzach
  • William Warner
  • Robert Weinbaum
  • Coco Zhang
  • Yuci Zhou

Natarajan Family Award

  • Yuan Shi

Otto C. Richter Memorial Prize

  • Nabil Ahmed
  • Kah Jun Lim
  • Yuan Shi

Outstanding Achievement in Mathematics Awards

  • Mufeng Gao
  • Melissa George
  • Zhihao Guo
  • Benjamin Johnsrude
  • Mingda Liu
  • Robert McGovern
  • Jeffrey Ohl
  • Gregory Raskind
  • Upamanyu Sharma
  • Tianyu Yang
  • Yuan Yao
  • Jiaxi Yin
  • Yi Zhou

Outstanding Graduating Senior Awards

  • Amanda Burcroff
  • Piriyakorn Piriyatamwon
  • Mengxi Wang
  • Eric Winsor

Seventy-Ninth Annual William Lowell Putnam Mathematical Competition

  • Omer Siddiqui
  • Noah Luntzlara
  • Conor Thompson

Sumner B. Myers Award in Analysis

  • Yichen Liu

Undergraduate Mathematics Competition

  • Luke Kiernan (First Place)
  • Junshan Chen (Second Place)
  • Arav Agarwal (Second Place)

Wilfred Kaplan Award in Applied Mathematics

  • Tali Khain

William LeVeque Award in Number Theory

  • Jaeyoon Kim

Wirt & Mary Cornwell Prize

  • Jaeyoon Kim