Skip to Content

Search: {{$root.lsaSearchQuery.q}}, Page {{$root.page}}

Student Awards

Alice Webber Glover in Math Scholarship

2017-2018 Jacob Haley 
Michael Austin Lewis
Nathanial Vaughn

Allen L. Shields Fellowship

Professor Shields gained worldwide recognition for his research in topological semigroups, complex analysis, and operator theory.  He was especially well known for his work combining functional analysis with problems of classical analysis. During the last three years of his life, Professor Shields wrote a series of historical articles for the “Years Ago” column of The Mathematical Intelligencer.  After his death in 1989 from cancer, a special issue (Spring 1990) was dedicated to his memory.

 

2018-2019

Joseph Kraisler

2017-2018

Elizaveta Rebrova

2016-2017

Jeremy Hoskins

2014-2015

Daniel Hathaway

2013-2014

Michael Chmutov

2012-2013

Sarah Mayes

2011-2012

Aurel (Mihai) Fulger

2010-2011

Eugene Eisenstein

2007-2008

Katarina Bodova

2005-2006

Serban Costea

2004-2005

Mihaela Ciupe

2003-2004

Alina Andrei

2002-2003

Abigail Ochberg

2001-2002

Theron Hitchman

Cornwell Prize

The Wirt and Mary Cornwell Prize is awarded, typically on an annual basis, to a graduate student who shall have demonstrated outstanding "intellectual curiosity" and exceptional "promise of original study and creative work" in their field of study, according to the terms of the bequest from the Cornwells.

2018-2019 Trevor Hyde 
Takumi Murayama
2017-2018 Charlotte Chan
2016-2017 Han Huang
2015-2016 John Wiltshire-Gordon
2014-2015 Brandon Seward
2013-2014 June Huh
2012-2013 William Gignac
2011-2012 Matthew Masarik
2010-2011 Chelsea Walton
2009-2010 Kevin Tucker
2008-2009 Paul Johnson
Alan Stapledon
2007-2008 Susan Sierra
2004-2005 Calin Chindris
2003-2004 Kevin Woods

Ford Foundation

2017-2018 Robert Walker                            
   

Juha Heinonen Memorial

20107-2018 Haoyang Guo                                   
   

Mathematics Alumni/Alumnae Scholarship

2018-2019 Fanchen He
2017-2018 Daniel Irvine                                    

Math Department Outstanding GSI Award Recipients

2018 Christina Athanasouli
2017 Umang Varma
2016 Trevor Hyde
2015 Harold Blum
2014 Pedro Acosta
2013 Corey Everlove
2012 Kin Kwan Leung
2011 Jae Kyoung Kim
2010 Mark Shoemaker
2009 Daniel Hernandez
2007 Jared Maruskin
2005 Yann Bernard
2004 In Memory of Kenneth Keppen
2003 Jim Brown
2002 TJ Hitchman

National Science Foundation

2018-2019 Shelby Cox
Alana Huszar
Christopher York
2017-2018 Amanda Bower
Jonathan Gerhard
Mark Greenfield
Devlin Mallory
Farrah Yhee

National Defense Science and Engineering

2017-2018 Leighton Wilson                                           
   

Peter Smereka Thesis Awards

2018-2019 Raymundo Navarrete                              
2017-2018 Kevin Hanny
Jeremy Hoskins
2016-2017 Kevin Hannay
Jeremy Hoskins
2015-2016 Gary Marple
2014-2015 Daniel DeWoskin

Proquest Distinguished Dissertation

The ProQuest Distinguished Dissertation Award recognizes exceptional and unusually interesting work produced by doctoral students. Each year, Rackham invites faculty to nominate outstanding dissertations produced in their programs. The nomination dossiers submitted are then read and discussed by a review panel of faculty members who identify the finalists. Then, members of the Michigan Society of Fellows read the finalists' dissertations, review their merits, and select the winners.

2017-2018 Charlotte Chan
2016-2017 Jeremy Hoskins
2015-2016 Brandon Seward
2014-2015 June Huh
2009-2010 Kevin Tucker
2007-2008 Susan Sierra

Rackham International Students

The Rackham International Student Fellowship assists outstanding international students, particularly those who may be ineligible for other kinds of support because of citizenship.

2018-2019 Christina Mavroyiakoumou
Shubhodip Mondal
2017-2018 Gilyoung Cheong
Jia Guo
Yonatan Shelah
2015-2016 Rankeya Datta
2013-2014 Jeremy Hoskins
Rohini Ramadas
2012-2013 Zhou Zhou
2011-2012 Purvi Gupta
Yuchong Zhang
2010-2011 Yu-Jui Huang
2009-2010 Jae Kyoung Kim
2007-2008 Florian Block
2006-2007 Zhengjie Xu
2005-2006 Alan Stapledon

Rackham One-Term Dissertation Awards

2018-2019 Gilyoung Cheong
Angus Chung
Yifeng Huang
Matthew Olson
2017-2018 Francesca Gandini
Joseph Kraisler
Yining Lu
Andrew O'Desky
Punya Satpathy
2016-2017 Trevor Hyde
Robert Lutz
Andrew Melfi
Elizaveta Rebrova
Philip Tosteson
2015-2016 Daniel Barter
Corey Everlove
Matthew Jacobs
Andrew Schaug
Jiah Song
2014-2015 Stefan Froehlich
Weichen Gu
Wei Li
David Prigge
Wenling Shang
2013-2014 Pedro Acosta
Daniel Hathaway
Gregory Simon
Yi Su
Xiaolei Zhao
2012-2013 Shawn Henry
Alexander Mueller
Yefeng Shen
Mark Shoemaker
Yilun Wu

Rackham Outstanding GSI Award

The Outstanding Graduate Student Instructor Awards recognize the efforts and accomplishments of GSIs who demonstrate extraordinary dedication and excellence as teachers.

2018-2019

Jasmine Powell
Daniel Irvine

2017-2018

Trevor Hyde
Joseph Kraisler

2016-2017

Charlotte Chan
Robert Lutz

2015-2016

Brandon Carter

2014-2015

Corey Everlove
Brooke Ullery

2013-2014

Kevin Carde
David Renardy

2012-2013

Emily Clader

2011-2012

Mark Shoemaker

2010-2011

Jennifer Beichman
Harlan Kadish
Geoffrey Scott
Mark Shoemaker

2009-2010

Peter Bosler
Holly Chung
Becky Hoai

2008-2009

Fidel Ramirez
Nathan Totz
Benjamin Weiss
Brian Wyman

2007-2008

Fidel Jimenez
Michael Lieberman

2006-2007

John Mackay
Jared Maruskin
Sourya Shrestha

2005-2006

Mahesh Agarwal
Sara Heusel
Joe Stubbs

Rackham Predoctoral Fellowship Awards

The Rackham Predoctoral Fellowship supports outstanding doctoral students who have achieved candidacy and are actively working on dissertation research and writing.

 

2019-2020

Emanuel Reinecke
Harry Richman
Rachel Webb

2018-2019

Trevor Hyde
Takumi Murayama

2017-2018

Charlotte Chan
Trevor Hyde
Takumi Murayama
Bowei Wu

2016-2017

Charlotte Chan
Jake Levinson
Alexander Munk
Bowei Wu

2015-2016

John Wiltshire-Gordon
Jeremy Hoskins
Jake Levinson

2013-2014

Jeffrey Calder
Emily Clader
Mary Wootters

2010-2011

Matthew Elsey

2009-2010

Matthew Elsey
Marc Krawitz
Catherine Kublik
Johanna Mangahas

2008-2009

Cagatay Kutluhan
Kevin Tucker

2007-2008

Susan Sierra

2006-2007

Bryden Cais
Alvaro Pelayo

2005-2006

Ivan Middleton

2003-2004

Alex Kuronya

2002-2003

Mihran Papikian
Peter Storm

2001-2002

Eduard-Wilhelm Kirr

Sweetland Fellowship Awards

2018-2019 Rachel Webb                

Sumner B. Myers Thesis Award

The Mathematics Department established the Sumner B. Myers Prize for the best Ph.D. thesis in mathematics each year.  The award honors the memory of Professor Myers, a well-known differential geometer who served in the department from 1936 to his untimely death in 1955. No award is made unless a thesis is judged to be truly distinguished.

2018-2019

Visu Makam

2017-2018

Rohini Ramadas

2016-2017

Hamed Razavi

2015-2016

Brandon Seward

2014-2015

June Huh
Mary Wootters

2013-2014

Jae Kyoung Kim

2012-2013

Max Glick

2011-2012

Matthew Elsey

2010-2011

Kevin Tucker

2009-2010

Paul Johnson
Alan Stapledon

2008-2009

Susan Sierra

2007-2008

Bryden Cais

2006-2007

Yann Bernard
Samuel Payne

2005-2006

Calin Chindris

2004-2005

Kevin Woods

2003-2004

Peter Storm