Skip to Content

Past Winners

By Year

2018

College-wide Awards

  • coming soon!

Department Awards

  • History Graduaton Speaker: Natalie Brennan
  • Undergraduate Award for Leadership and Service: Morgan Fenton
  • Elizabeth Sargent Lee Medical History Prize: Cayla Rose Palmer
  • Nancy Bratman Excellence in Writing Award: Fall 2017, History 202: Noah Cicurel
  • Nancy Bratman Excellence in Writing Award: Fall 2017, History 496/497: Natalie Brennan (first place), Colby Collier (second place)
  • Nancy Bratman Excellence in Writing Award: Winter 2018, History 202: Shannon Maag
  • Nancy Bratman Excellence in Writing Award: Winter 2018, History 496/497: Ruiling Xue (first place), James Batchik (second place)
  • Grossman Family Award for Outstanding Michigan Journal of History Article: Giacomo Squatriti

Honors Awards

  • Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis: Joshua Hasler (first); Levi Teitel (second)
  • John A. Williams History Award: Melissa Neal
  • Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award: Thalia Maria Chrysanthis
  • Stephen J. Tonsor Best Oral Presentation of Thesis Award: Laura Marsh, Noah McCarthy
  • James A. Knight Scholarships in History: Margaret Johnson, Julia Kropa, Jared Kunkel, Kendall Lynn Lehmann

2017

College-wide Awards

  • Sweetland Granader Family Upper-Level Writing Prize: Michael Gawlik
  • Raoul Wallenberg Humanitarian Award: Helena Ratté
  • Patricia Kennedy Prize: Michael Gawlik
  • Terrence J. McDonald Prize for Archival Research: Dylan Nelson

Department Awards

  • History Graduaton Speaker: Lauren Gallagher
  • Undergraduate Award for Leadership and Service: Kirsten Neal, Adam Stone
  • Elizabeth Sargent Lee Medical History Prize: Jeane Emily Bleakley DuBose, Mary Katherine Leary
  • Nancy Bratman Excellence in Writing Award: Fall 2016, History 202: Jared Kunkel
  • Nancy Bratman Excellence in Writing Award: Fall 2016, History 496/497: Andrew Grafton (first place), Shavonne Gilkey
  • Nancy Bratman Excellence in Writing Award: Winter 2017, History 202: Kathryn Schubert
  • Nancy Bratman Excellence in Writing Award: Winter 2017, History 496/497: Matthew Sehrsweeney (first place), Patrick Mullen-Coyoy, (second place)
  • Grossman Family Award for Outstanding Michigan Journal of History Article: Rohin Patel
  • Ruth Famliy Fund Scholarship: Natalie Brennan, Robert Joseph, Sabrina Lieberman, Ethan Miles, Jacklyn Thomas
  • 2017 Bicentennial Scholarship Award: Michael Gawlik

Honors Awards

  • Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis: Dylan Nelson (first), Michael Gawlik and Helena Ratté (second)
  • John A. Williams History Award: Erin Elsa Dunne
  • Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award: Alexandra Boscolo
  • Stephen J. Tonsor Best Oral Presentation of Thesis Award: Aaron L. Bernard, Jessie Ojeda
  • James A. Knight Scholarships in History: Keefer Denney-Turner, Andrew Grafton, Madison Horton, Emma Stout

2016

Department Awards

  • History Graduation Speaker: Obadiah Brown
  • Undergraduate Award for Leadership and Service: Mollie Berkowitz, Hannah Graham
  • Elizabeth Sargent Lee Medical History Prize: Sarah Ming Bedoyan
  • Nancy Bratman Excellence in Writing Awards: Rachana Gudipadi, Julia Kropa, Eric Morgel

Honors Awards

  • Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis: Michael Rieger (first), Kara Mullison (second)
  • John A. Williams History Award: Alec Ramsey-Smith
  • Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award: Jamie Bircoll
  • Stephen J. Tonsor Best Oral Presentation of Thesis Award: Taylor Mitchell
  • James A. Knight Scholarships in History: Mollie L. Berkowitz, Gang Hao Poh, Thomas Stephenson, Jacquelyn Timoszyk

2015

Department Awards

  • History Graduation Speaker: Simone Gonzalez-Nagy
  • Undergraduate Award for Leadership and Service: Dhananjaya Premawardena
  • Elizabeth Sargent Lee Medical History Prize: Samuel Schotland
  • Grossman Family Award for Outstanding Paper or Article Published in the Michigan Journal of History: Christopher Hunt

Honors Awards

  • Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis: Stephanie Leitzel (first), Sara Ann Knutson (second)
  • John A. Williams History Award: Katheryn Johnson
  • Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award: Mary Bridget Lee
  • James A. Knight Scholarships in History: Ian Baker, Simone Gonzalez-Nagy, Jaclyn Kline, James Nadel
  • Grossman Family Award for Honors Research: Sara Bedoyan

2014

Department Awards

  • History Graduation Speaker: Anna Gwiazdowski
  • Undergraduate Award for Leadership and Service: Rosie Levine and Donald Felber
  • Elizabeth Sargent Lee Medical History Prize: Emily Hogikyan
  • Grossman Family Award for Outstanding Paper or Article Published in the Michigan Journal of History: Jack Fuller

Honors Awards

  • Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis: Grace Goudiss (first), John Bohn (second)
  • John A. Williams History Award: Emily Riippa
  • Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award: Caitlin Margaret Miller
  • James A. Knight Scholarships in History: Adam Matthew Aaron, Brighid Delaney Klick, Bryan Patrick LaPointe, Rosie Levine
  • Grossman Family Award for Honors Research: Mary Bridget Lee, Jean-Pierre Seguin, Soumya Shastri

2013

Department Awards

  • Elizabeth Sargent Lee Medical History Prize: Mallory Edel
  • Grossman Family Award for Outstanding Paper or Article Published in the Michigan Journal of History: Elana Firsht

Honors Awards

  • Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis: Rory Cahill, Abigail Meert
  • John A. Williams History Award: Christine Convery
  • Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award: Dale Spicer
  • James A. Knight Scholarships in History: Daniel Chardell, Saul Hankin, Anil Lakehal-Ayat, Riley Linebaugh
  • Grossman Family Award for Honors Research: John Bohn, Zachary Bergman, Emily Hogikyan, Chen Liu

2012

Department Awards

  • Elizabeth Sargent Lee Medical History Prize: James Henry Hammond

Honors Awards

  • Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis: A. Brad Schwartz (first), Aaron Bekemeyer (second)
  • John A. Williams History Award: Emma Claire Lawton
  • Stephen J. Tonsor Best Oral Presentation of Thesis Award: Matthew Lasser Green, Jessica May Oyler
  • Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award: Sian Christina Olson Dowis
  • James A. Knight Scholarships in History: Belle Devlin Cheves, Gabriel Moss, Ethan Sachs

2011

Department Awards

  • Elizabeth Sargent Lee Medical History Prize: Elaine Lafay

Honors Awards

  • Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis: Hajin Jun (first), Adam Stefanick (second)
  • John A. Williams History Award: Shirley Chen, Michael Franczak
  • Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award: Nicholas Gable
  • James A. Knight Scholarships in History: Caleb Heyman, Emily Schiller

2010

Department Awards

  • Grossman Family Award for Outstanding Paper or Article Published in the Student-Operated Michigan Journal of History: Megan Muma

Honors Awards

  • Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis: Suzana Vuljevic (first), David Boyle (second)
  • John A. Williams History Award: Kelly Goodman
  • Stephen J. Tonsor Best Oral Presentation of Thesis Awards: Erin Lange, Joshua Strazanac
  • Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award: Harun Buljina
  • James A. Knight Scholarships in History: Andrew Balabuch, Joel Berger, Marie Greenman, Liliana LaValle
  • Grossman Family Award for Honors Research: Amanda Seyerle

By Prize: Department Awards

History Graduation Speaker

  • 2018: Natalie Brennan
  • 2017: Lauren Gallagher
  • 2016: Obadiah Brown
  • 2015: Simone Gonzalez-Nagy
  • 2014: Anna Gwiazdowski

Undergraduate Award for Leadership and Service

  • 2018: Morgan Fenton
  • 2017: Kirsten Neal, Adam Stone
  • 2016: Mollie Berkowitz, Hannah Graham
  • 2015: Dhananjaya Premawardena
  • 2014: Rosie Levine, Donald Felber

Elizabeth Sargent Lee Medical History Prize

  • 2018: Cayla Rose Palmer
  • 2017: Jeane Emily Bleakley DuBose, Mary Katherine Leary
  • 2016: Sarah Ming Bedoyan
  • 2015: Samuel Schotland
  • 2014: Emily Hogikyan
  • 2013: Mallory Edel
  • 2012: James Henry Hammond
  • 2011: Elaine Lafay

Nancy Bratman Excellence in Writing Award

Winer 2018

  • Shannon Maag: History 202
  • Ruiling Xue: History 496/497 (first place)
  • James Batchik: History 496/497 (second place)

Fall 2017

  • Noah Cicurel: History 202 
  • Natalie Brennan: History 496 (first place) 
  • Colby Collier: History 496, (second place)

Winter 2017

  • Kathryn Schubert: History 202
  • Matthew Sehrsweeney: History 496/497 (first place)
  • Patrick Mullen-Coyoy: History 496/497 (second place)

Fall 2016

  • Jared Kunkel: History 202
  • Andrew Grafton: History 496/497 (first place)
  • Shavonne Gilkey: History 496/497 (second place)

Winter 2016

  • Julia Kropa: History 202
  • Rachana Gudipadi: History 496/497 (first prize)
  • Eric Morgel: History 496/497 (second prize)
 

Grossman Family Award for Outstanding Michigan Journal of History Article

  • 2018: Giacomo Squatriti, "Wrinkles in a Clash of Civilizations: Complications in the Conception of Russian Empire in the Caucasus." Michigan Journal of History, vol. XIV (2018), 331-342.
  • 2017: Rohin Patel, “Perceptions on KKK Violence in the Late Insurrectionary South: United States Congress Joint Select Committee Reports and Testimonies 1871-72,” Michigan Journal of History, vol. XII (2017), 270-81.
  • 2015: Christopher Hunt, "The Pergamon Altar in Wilhelmine Context: The Cultural and Imperial Ambition of the New German Empire,” Michigan Journal of History, vol. XI, issue 2 (Winter 2015), 113-29 
  • 2014: Jack Fuller, “Labor Politics and Historical Memory of 1989,” Michigan Journal of History, vol. X, issue 2 (Winter 2014), 31-38
  • 2013: Elana Firsht, “'Assembly Line Americanization': Henry Ford’s Progressive Politics,” Michigan Journal of History, vol. IX, issue 1 (Fall 2012)
  • 2010: Megan Muma, “Manet’s Jesus,” Michigan Journal of History, vol. VI, issue 2 (Winter 2009)

Ruth Family Fund Scholarship

  • 2017: Natalie Brennan, Robert Joseph, Sabrina Lieberman, Ethan Miles, Jacklyn Thomas

By Prize: Honors Awards

Arthur Fondiler Award for Best Undergraduate Thesis

  • 2018: Joshua Hasler (first); Levi Teitel (second)
  • 2017: Dylan Nelson (first), Michael Gawlik and Helena Ratté (second)
  • 2016: Michael Rieger (first), Kara Mullison (second)
  • 2015: Stephanie Leitzel (first), Sara Ann Knutson (second)
  • 2014: Grace Goudiss (first), John Bohn (second)
  • 2013: Rory Cahill (first), Abigail Meert (second)
  • 2012: A. Brad Schwartz (first), Aaron Bekemeyer (second)
  • 2011: Hajin Jun (first), Adam Stefanick (second)
  • 2010: Suzana Vuljevic (first), David Boyle (second)

Stephen J. Tonsor History of Ideas Undergraduate Honors Award

  • 2018: Thalia Maria Chrysanthis
  • 2017: Alexandra Boscolo
  • 2016: Jamie Bircoll
  • 2015: Mary Bridget Lee
  • 2014: Caitlin Margaret Miller
  • 2013: Dale Spicer
  • 2012: Sian Christina Olson Dowis
  • 2011: Nicholas Gable
  • 2010: Harun Buljina

John A. Williams History Award

  • 2018: Melissa Neal
  • 2017: Erin Elsa Dunne
  • 2016: Alec Ramsay-Smith
  • 2015: Katheryn Johnson
  • 2014: Emily Rippa
  • 2013: Christine Convery
  • 2012: Emma Claire Lawton
  • 2011: Shirley Chen, Michael Franczak
  • 2010: Kelly Goodman

James A. Knight Scholarships in History

  • 2018: Margaret Johnson, Julia Kropa, Jared Kunkel, Kendall Lynn Lehmann
  • 2017: Keefer Denney-Turner, Andrew Grafton, Madison Horton, Emma Stout
  • 2016: Mollie L. Berkowitz, Gang Hao Poh, Thomas Stephenson, Jacquelyn Timoszyk
  • 2015: Ian Baker, Simone Gonzalez-Nagy, Jaclyn Kline, James Nadel
  • 2014: Adam Matthew Aaron, Brighid Delaney Klick, Bryan Patrick LaPointe, Rosie Levine
  • 2013: Daniel Chardell, Saul Hankin, Anil Lakehal-Ayat, Riley Linebaugh
  • 2012: Belle Devlin Cheves, Gabriel Moss, Ethan Sachs
  • 2011: Caleb Heyman, Emily Schiller
  • 2010: Andrew Balabuch, Joel Berger, Marie Greenman, Liliana LaValle

Stephen J. Tonsor Best Oral Presentation of Thesis Award

  • 2018: Laura Marsh, Noah McCarthy
  • 2017: Aaron L. Bernard, Jessie Ojeda
  • 2016: Taylor Mitchell
  • 2015: Rachel Lerner
  • 2014: Emily Riipa
  • 2012: Matthew Lasser Green, Jessica May Oyler
  • 2010: Erin Lange, Joshua Strazanac

Grossman Family Award for Honors Research

  • 2015: Sara Bedoyan
  • 2014: Mary Bridget Lee, Jean-Pierre Seguin, Soumya Shastri
  • 2013: John Bohn, Zachary Bergman, Emily Hogikyan, Chen Liu
  • 2010: Amanda Seyerle