Skip to Content

Graduate Student Awards

2014-2015

A. V. Flint Memorial Scholarship
Jiaqi Li

Alice Webber Glover in Math Scholarship
Stefan Froehlich
Jake Levinson
Michael Newman
Wenling Shang Jiah Song

Allen L. Shields Fellowship
Daniel Hathaway

Arthur Herbert Copeland, Sr. Memorial Scholarship
Derek Wood

Barbour Scholarship
Zhibek Kadyrsizova

Cameron & John Courtney Scholarship
Francesca Gandini
Yining Lu
Alexander Munk

Carroll V. Newsom Scholarship
Amanda Bower
Sachi Hashimoto
Amy Nesky

G. Cleaves Byers Endowment
Patricia Klein

Gabrielle & Sophie Rainich Fellowship
Andrew Schaug

Juha Heinonen Memorial Graduate Student Fellowship
Rankeya Datta

Luther Claborn Mathematics Scholarship
Weichen Gu

Marjorie Lee Browne Scholars
Joseph Borja
Adrian Carballeira
Bryan Nevarez
Derrick Sund
Erick Vega
Ismael Xique

Mathematics Alumni/Alumnae Scholarship
Daniel Irvine

Mathematics Department Graduate Fellowship
Siddhant Agrawal
Daniel Barter
Yuanyuan Chen
Lara Du
Dondi Ellis
Gabriel Frieden
Roman Gayduk
Alexandros Georgakopoulos
Kevin Hannay
John Holler
Han Huang
Trevor Hyde
Matthew Jacobs
John Kilgore
Joseph Kraisler
Xiaoyang Li
Bingying Lu
Robert Lutz
Viswambhara Makam
Audra McMillan
Rongxiao Mi
Takumi Murayama
Andrew O’Desky
Matthew Olson
Samantha Pinella
Huajie Qian
Ashwath Rabindranath
Elizaveta Rebrova
Emanuel Reinecke
Scott Rich
David Richman
Punya Satpathy
Salman Siddiqi

Mathematics Department Graduate Fellowship (continued)
Matthew Stevenson
Qingtang Su
Yitong Sun
Philip Tosteson
Alexander Vargo
Umang Varma
Olivia Walch
Feng Wei
Yun Wei
Bowei Wu
Hao Wu
Ming Zhang
Feng Zhu

National Physical Science Consortium Fellowship

Christopher Fraser

National Science Foundation Fellow
Rachel Karpman
Suchandan Pal
Robert Walker
John Wiltshire-Gordon

Natural Sciences and Engineering Research Council
Jeremy Hoskins

President’s Challenge for Graduate Support
Grace Ingermanson

Proquest Distinguished Dissertation Award
June Huh

Rackham One-Term Dissertation Fellows
Stefan Froehlich (Winter)
Weichen Gu (Winter)
Wei Li (Winter)
David Prigge (Winter)
Wenling Shang (Winter)

Rackham Outstanding GSI Award
Corey Everlove
Brooke Ullery

Rackham Science Award (RSA)
Amanda Bower
Raymundo Navarrete
Amy Nesky
Andre Souza

Research Training Grant (RTG) - Algebra
Harold Blum
Brandon Carter
Charlotte Chan
Corey Everlove
Daniel Hathaway
Adam Kaye
Alexander Leaf
Rohini Ramadas
Ariel Shnidman
Brooke Ullery

Research Training Grant (RTG) - Geometry
Gene Kopp
David Renardy
Russell Ricks
Brandon Seward
Robert Silversmith

Sumner B. Myers Memorial Prize
June Huh
Mary Wootters

The Department of Mathematics Outstanding Teaching Award
Pedro Acosta

The Karen Rhea Excellence in Teaching Award
Charlotte Chan

The Mort Brown Excellence in Teaching Award
Brandon Carter

The Pat Shure Excellence in Teaching Award
Juan (Felipe) Perez