Skip to Content

Faculty

Administration

Ralf Spatzier, Director 
Anthony Bloch, Department Chair
Hanna Bennett
Richard Canary
Stephen DeBacker
Alejandro Uribe (Winter)

Current Faculty

Diego Ayala Rodriguez
Dave Barrett
Hyman Bass
Hanna Bennett
Lydia Bieri
Andreas Blass
Patrick Boland
Harrison Bray
Richard Canary
Shuyang Cheng
Amy Cochran
Mark Conger
Sandrine Daurat
Stephen DeBacker  
David Jose Fernandez Breton
Tyler Foster
Evangelia Gazaki
David Goluskin
Zachary Hamaker
Diana Hubbard
Felix Janda
Jack Jeffries
Lizhen Ji
Rohan Kadakia
Camelia Kariminian Pour
Sarah Koch
Jeffrey Lagarias
Gavin LaRose  
Howard Levinson
Greg Muller
Michael Music
Dihn-Liem Nguyen
Kartik Prasanna  
Sumedha Rathnayake
Scott Schneider
Kevin Schreve
Karen Smith
David Speyer
Martin Strauss  
Martin Ulirsch
Alejandro Uribe
Wouter van Limbeek
Nick Vlamis
David Winter
Nina White
Michael Zieve
Yuchen Zhang

Past Faculty 

Michael Artin (MIT)
Jason Bell (Simon Fraser University)
Andreas Blass (University of Michigan)
Andrew Booker (University of Bristol)
Khalid Bou-Rabee (City College NY - CUNY)
William Breslin (Pacific University) 
Morgan Brown (University of Miami) 
Mort Brown (University of Michigan)
Tatyana Chmutova (University of Manchester)
Carolyn Dean (University of Manchester)
Francois Dorais (Appalachian State)
Moon Duchin (Tufts)
Matthew Durham (Yale) 
Kirsten Eisentraeger (Pennsylvania State University)
Oscar E. Fernandez (Wellesley College) 
Mark Hagen (University of Cambridge) 
Philip Hanlon (Dartmouth)
Peter Hinman (University of Michigan) 
Chris Hughes (University of York)
Michael Kelly (IDA/CCR-Princeton)
Amanda Knecht (Villanova University)
Yvonne Lai (University of Nebraska - Lincoln)
Ben Linowitz (Oberlin College)
Guadalupe Ine's Lozano (University of Arizona)
Chris Lyons (Cal State Fullerton)
Bryan Mosher (University of Minnesota)
Carl Mummert (Marshall University) 
Yaniv Plan (University of British Columbia)
T. Kyle Petersen (DePaul Univesity)
Ryan Reich
David Sher (DePaul University)
Juan Souto (Universite de Rennes 1)
Anna Spice (UT Austin) 
Loren Spice (Texas Christian University)
Matthew Stover (Temple University)
Daniel Visscher (Ithaca College)
Katharine Walker (CCR-La Jolla)