Skip to Content

Archived Awards

2015 Award Winners

Putnam Competition

Joseph Richey (Departmental Highest Score)
Hai Tran Bach (Honorable Mention)
Qingzhong Liang  (Honorable Mention)

32nd Annual University of Michigan Undergraduate Mathematics Competition

Hai Tran Bach (Tie for First Place)
Raghav Prabhu (Tie for First Place)
Joseph Richey (Honorable Mention)

Evelyn O. Bychinsky Awards

Kai Fang
Youssef Katamish
James Lawniczak
Alexandra Meilhac
Moise Mouyebe
Raghav Prabhu
Aman Sharma
Carsten Sprunger
Samuel Tenka
Jessica Thompson
Xige Zhang
Wenli Zhao

Wilfred Kaplan Award in Applied Mathematics

Jonathan Haefner

Sumner B. Myers Award in Analysis

Wenli Zhao

William LeVeque Award in Number Theory

Karl Winsor

Jack McLaughlin Award in Algebra

Gwyneth Moreland

Leon P. Zukowski Prize

Xin Xu

Otto C. Richter Memorial Prize

Joseph Kropiewnicki

Irving Wolfson Award

Junrong Wang

Department of Mathematics Alumni/Alumnae Scholarship

Yichuan Wang

Outstanding Achievement in Mathematics Awards

Wei Chen
Karthic Epker
Bohan Huang
Zhuangdi Li
Xinyuan Li
Jacob Light
Kara Martinez
Nicholas Nuechterlein
Xiaozhou Pu
Caleb Springer
Feng Wang
George You

Lois Zook Levy Award

Heather Price

Michigan Mathematics Merit Scholar

Ryen Krusinga
Noah Shutty
Shiqing Yu
Abylay Zhexembay

Outstanding Graduating Senior
Zhongyi Zhang

The Wirt and Mary Cornwell Prize in Mathematics

Brandon Seward,PhD
Karl Winsor

2014 Award Winners

Putnam Competition

Matthew Tanzer (Tie for Department Highest Score)
Shiqing Yu (Tie for Department Highest Score)
Enkhjargal Lkhagvajav (Honorable Mention)

30th Annual University of Michigan Undergraduate Mathematics Competition

Joseph Richey (Tie for First Place)
Dylan Stephano-Shachter (Tie for First Place)
Matthew Tanzer (Honorable Mention)

Margaret S. Huntington Scholarships

Janie Brink
Dennis Chew
Madeline Gilleran
Jenny Gong
Scott Griffith
Yixin Jin
Daniel Kaprielian
Joel Sharin
Mandhiraj Singh
Katherine Troutman
Anna Varsam


Evelyn O. Bychinsky Awards

Benjamin Brady
Nishant Gupta
Gwyneth Moreland
Mayank Patke
Heather Price
Joseph Richey
Robert Rose
Yichuan Wang
Karl Winsor

Marilyn and Stewart Gloyer Scholarship

Michael Chrzan

Wilfred Kaplan Award in Applied Mathematics

Dylan Sena

William LeVeque Award in Number Theory

Joseph Richey

Jack McLaughlin Award in Algebra

Zhongyi Zhang

George Piranian Excellence in Mathematical Writing Award

Noah Shutty

The Frank Raymond Award in Geometry and Topology

Bar Roytman

Otto C. Richter Memorial Prize

Ji Chuan Leong

Irving Wolfson Award

Joseph Kropiewnicki

Leon P. Zukowski Prize

Christopher Drouillard

Department of Mathematics Alumni/Alumnae Scholarship

Katherine Poggensee

Outstanding Achievement in Mathematics Awards

David Bruce
Yi Hang Chiew
Yikai Gong
Michael Hu
Jun Meng
Me Shen
Xiangting Shi
Zi Chuen Soo
Wuyuanzhe Sun
Jianlin Wang

Lois Zook Levy Award

Katherine Barbour

Michigan Mathematics Merit Scholar

Christopher Drouillard
Nathan Hallman
John Holler
Joseph Kropiewnicki
Ji Chuan Leong
Salvatore Parenti III
Matthew Tanzer
Ruoting Wang
Nicholas Wasylyshyn
Ashley Weber
Xi Wu
Yurui Zhu

Outstanding Graduating Senior

Luhang Lai
Molly Logue
Wei Qian
Elliot Wells

The Wirt and Mary Cornwell Prize in Mathematics

June Huh, PhD
Zhongyi Zhang

2013 Award Winners

Putnam Competition

Nicholas Triantafillou (Department Highest Score)
Joseph Richey (Honorable Mention)
Zeyin Zhang (Honorable Mention)

30th Annual University of Michigan Undergraduate Mathematics Competition

Luhang Lai (First Place)
Nicholas Triantafillou (Second Place)
Joseph Richey (Honorable Mention)
David Sherman (Honorable Mention)
Zeyin Zhang (Honorable Mention) 

Margaret S. Huntington Scholarships

Harish Batra
Leslie Becker
Matthew Frederick
Matthew Grossman
Kyle Harman
Nicholas McGovern
Hussein Nagree
Moaz Sinan
Mengdi Zhu

Evelyn O. Bychinsky Awards

Yubo Guo
Nathan Hallman
Ryen Krusinga
Reid Lott
Corinne Peters
Ruoting Wang
Xi Wu
Zhongyi Zhang
Abylay Zhexembay
Yurui Zhu

William LeVeque Award in Number Theory

Matthew Tanzer

Sumner Myers Award in Analysis

Luhang Lai

Jack McLaughlin Award in Algebra

Wei Qian

George Piranian Excellence in Mathematical Writing Award

Elliot Wells

Otto C. Richter Memorial Prize

Terrie Tin

Irving Wolfson Award

Jingyi Xu

Leon P. Zukowski Prize

Beng Yen Ang

Department of Mathematics Alumni/Alumnae Scholarship

Yichuan Wang

Outstanding Achievement in Mathematics Awards

Christopher Clement
Yanqin Cui
Yiwen Ding
Youran Fu
Yiqun Hu
Sandhya Kajeepeta
Kelly Ku
Benjamin Levin
Surya Nagaraja
Bach Minh Nguyen
Dongna Wang
Jinjin Zhang
Qiaochu Zhang
Xingsi Zhang
Yue Zhang

Lois Zook Levy Award

Eric Leichtnam

Michigan Mathematics Merit Scholar

Rebekah Bartlett
Juan Jing Ng
Justin Priest
Dominic Spadacene
Terrie Tin
Alison Tseng
Huisu Xu
Zeyin Zhang

Outstanding Graduating Senior

Rebecca Gleit
David Sherman
Charles Stibitz
Nicholas Triantafillou

The Wirt and Mary Cornwell Prize in Mathematics

William Gignac, PhD
Elliot Wells

2012 Award Winners

Putnam Competition

Zeyin Zhang (Department Highest Score)
Nicholas Triantafillou(Outstanding Achievement on the Putnam)

29th Annual University of Michigan Undergraduate Mathematics Competition

First Place: Nicholas Triantafillou 
Second Place: Matthew Tanzer
Third Place: Zeyin Zhang

Margaret S. Huntington Scholarships

Michael Gapczynski
Joyce Jih
Vishaal Kalwani
Spencer Kim
Heather Logan
Akshay Moorthy
Paul Myer
Max Olender

Evelyn O. Bychinsky Awards

Rebecca Gleit
John Holler
Molly Logue
Juan Jing Ng
Salvatore Parenti III
Wei Qian
Dominic Spadacene
Sarah Wales
Nicholas Wasylyshyn
Ashley Weber
Elliot Wells
Michaela Wood

William LeVeque Award in Number Theory

David Sherman

Sumner Myers Award in Analysis 

Justin Priest

Jack McLaughlin Award in Algebra

Charles Stibitz

George Piranian Excellence in Mathematical Writing Award

Molly Logue
Dominic Spadacene

Wilfred Kaplan Award in Applied Mathematics

Rebecca Gleit

Otto C. Richter Memorial Prize

Albert Tan

Irving Wolfson Award

Nathan Hallman

Department of Mathematics Alumni/Alumnae Scholarship

Rebekah Bartlett

Outstanding Achievement in Mathematics Awards

James Brunner
Ben Charoenwong
Chen Yulan
Yueh Phing Chung
Xiang Dong
Zhenyu Jia
Courtney Kaita
Yen Yen Khoo
Ernest Koh
Hyun Mo Koo
Kelly Ku
Cory Levinson
Seong Gee Lim
Ellen Lin
Yunjun Mao
Andrew Mills
Kai Liang Nyoi
Douglas Rottmann
Alexander Schmidt
Khai Zhi Sim
Weichao Wang
Ziheng Yang

Lois Zook Levy Award

AnnieJae Fischburg

Michigan Mathematics Merit Scholar

Justin Campbell
Alexander Carney
AnnieJae Fischburg
Cassandra Hall
Geoffrey Iyer
Feiqi Jiang
Paul Lewis
Christopher Link
Han Qi
Albert Tan
Shuhan Wang

Outstanding Graduating Senior

Justin Campbell
Alexander Carney
Paul Lewis

The Wirt and Mary Cornwell Prize in Mathematics

Matthew Masarik, Ph.D.
David Sherman

2011 Award Winners

Putnam Competition

Zeyin Zhang (Department Highest Score)
Paul Lewis (Outstanding Achievement on the Putnam)

28th Annual University of Michigan Undergraduate Mathematics Competition

First Place: Zeyin Zhang 
Second Place: Nicholas Triantafillou
Third Place: Matthew Tanzer

Margaret S. Huntington Scholarships

Justin Barnowski
Luke Bruski
Sonya Tung Choi
Kathleen Chou
David Hiskens
Yazan Kherallah
Andrew Le
Megan Lim
Keith Minbiole
Tsz Yuet Agnes Shum
Ashwin Varghese
Sarah Wales 

Evelyn O. Bychinsky Awards 

Michelle Bodnar
Rebekah Bartlett
Blythe Moreland
Justin Priest
Han Qi
Peggy Sah
David Sherman
Daniel Smolkin
Charles Stibitz
Nicholas Triantafillou
Huisu Xu

Leon P. Zukowski Prize

Nur Ain Afiqah Binti Sunaim

William LeVeque Award in Number Theory

Alexander Carney

Sumner Myers Award in Analysis

Garrett Lyon

Jack McLaughlin Award in Algebra

Feiqi Jiang

George Piranian Excellence in Mathematical Writing Award

Justin Campbell

Wilfred Kaplan Award in Applied Mathematics

Michael Simonov

Otto C. Richter Memorial Prize

Philip Rutila

Irving Wolfson Award

Shuhan Wang

CIGNA Award

Xiaoxiao Liu 

Department of Mathematics Alumni/Alumnae Scholarship 

Justin Campbell

Outstanding Achievement in Mathematics Awards

Eric Blancke
Jordan Eizenga
Hamza Ghadyali
Wenli Gu
Shuying Ke
Adam Lamm
Ho Seung Lee
Madeline Metzger
Melissa Ng
Michael Quail
Scott Reed
Daniel Russo
Tongtong Shi
Andre Shultz
Kyle Sinclair
Danyang Su
Brian Tseng
Meng Wang
Pearce Washabaugh
Ping Xiao
Shuyuan Zhao

Lois Zook Levy Award

Lara Hulbert
Amanda McCormick 

Michigan Mathematics Merit Scholar
 

Mendel Feygelson
Claudia Raithel
Spencer Smith

Outstanding Graduating Senior

David Clyde
Ruthi Hortsch
David Montague
Yang Xiu

The Wirt and Mary Cornwell Prize in Mathematics

Alexander Carney
Chelsea Walton, Ph.D

2010 Award Winners

Putnam Competition

Paul Lewis (Department Highest Score)
Daniel Hermes (Outstanding Achievement on the Putnam)
Nicholas Triantafillou (Outstanding Achievement on the Putnam)

27th Annual University of Michigan Undergraduate Mathematics Competition

First Place: Nicholas Triantafillou 
Second Place:Feiqi Jiang

Margaret S. Huntington Scholarships

Jason Guan
Katelyn Hummer
Elizabeth Keenan
James Hyunwoo Kim
Marissa Lafata
Yiyi Lu
Krista Soltis
Sukwoo Suh
Caroline Thompson
Alison Tseng
Shuhan Wang
Chirapon Wangwongwiroj

Evelyn O. Bychinsky Awards 

Justin Campbell
Alexander Carney
AnnieJae Fischburg
Cassandra Hall
Geoffrey Iyer
Feiqi Jiang
Christopher Link
Claudia Raithel

Leon P. Zukowski Prize

Hui Ying Chin

William LeVeque Award in Number Theory

Chris Xiu

Sumner Myers Award in Analysis 

David Clyde

Jack McLaughlin Award in Algebra

Paul Lewis

George Piranian Excellence in Mathematical Writing Award

Ruthi Hortsch

Wilfred Kaplan Award in Applied Mathematics

Rebekah Bartlett

Risk & Insurance Management Society, Detroit Chapter Scholarship

Caroline Larder

Department of Mathematics Alumni/Alumnae Scholarship 

Chris Xiu

Outstanding Achievement in Mathematics Awards

Blain Baumgardt
Marc Beauchamp
Mark Duhaime
Lara Hulbert
Kyle Kalmbach
Xuan Liang
Brian Mann
So-Young Nam
Brian Nixon
Kimira Ruelle
Meelap Shah
Peng Song
Sacha van der Spek
Alexander Xie

Otto Richter Memorial Prize

Wan Ying Teoh

Lois Zook Levy Award

Michael Arbit

Michigan Mathematics Merit Scholar 

Yun Choi
Wade Hindes
Zili Huang
Andrew Kiluk
Joshua Lim
Steven Moses 

Outstanding Graduating Senior

Daniel Hermes

The Wirt and Mary Cornwell Prize in Mathematics

David Montague
Kevin Tucker, Ph.D